Veselības dienests
RU
  aktuālipar mumsterminiceļotājiemkontaktislimībasreklāma


Aicinam apmeklēt

Aktuāli
Kas jāzina par reto Bourbona vīrusu, ko pārnēsā ērces?
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti informē, ka Bourbona vīrusa infecija ir reta infekcijas slimība, tomēr zināma slimība arī Latvijas speciālistiem un tās esamība nav pārsteigums. "Jāuzsver, ka ērces visā pasaulē pārnēsā dažādas slimības, ne tikai ērču encefalītu, kas ir izplatīts pie mums, Latvijā. Ērces var pārnēsāt arī borēlijas, anaplazmas, ērlihijas, riketsijas u.c.," uzsver centra pārstāve Anete Jansone.

Bourbona vīruss sastopams visā pasaulē, un pērnā gada beigās, kā arī šajā gadā, piemēram, ASV vairāki cilvēki ar to inficējušies, bet vienu nav izdevies glābt. Tas izraisījis satraukumu vairākos ASV štatos. Vīrusu pārnēsā ērces un citi insekti, teikts ASV Slimību Kontroles centra mājaslapā. 

Tā kā slimība ir reta, zinātnieki vēl turpina to pētīt. Tās simptomi ir drudzis, nogurums, nieze, galvassāpes, var būt vemšana, izsitumi un citi. Slimniekiem asinsanalīze uzrādījusi arī zemu to asinsšūnu daudzumu, kas palīdz cīnīties ar infekciju un kontrolēt asiņošanu, raksta ASV Slimību Kontroles centrs.

Kā diagnosticēt Bourbona vīrusu?

Pašlaik nav laboratorisku testu, kas ļautu noteikt inficēšanos ar šo vīrusu. Zinātnieki strādā pie tā izstrādes. Tādēļ slimība tiek noteikta, vadoties pēc simptomiem. Tā kā pret šo slimību nav arī vakcīnas, kāda ir pret, piemēram, ērču encefalītu, mediķi var cīnīties tikai ar slimības izraisītajiem simptomiem un gaidīt, kamēr pats organisms ar to tiks galā. Arī antibiotikas šajā gadījumā nepalīdzēs.

Galvenais risks inficēties ir cilvēkiem, kuriem piesūkusies ērce. Tomēr jāuzsver, ka Bourbona vīruss ir reta slimība, un izplatītākās ērču pārnēsātās slimības Latvijā ir jau minētais encefalīts, ērlihioze un Laimas slimība.

Nepārmaksā, iegādājoties zāles!
Nacionālais veselības dienests (NVD) uzsācis sociālās kampaņas „Ārstējies nepārmaksājot!” posmu, lai atgādinātu iedzīvotājiem par iespēju ietaupīt savus līdzekļus, izvēloties lētāko no līdzvērtīgas iedarbības medikamentu klāsta. Katru gadu Latvijas iedzīvotāji ļoti pārmaksā miljoniem eiro par dārgākām zālēm, kurām ir pieejama krietni lētāka alternatīva.

Latvijā zāļu kompensācijas sistēmā tiek piemērots lētākā medikamenta apmaksas princips. Tas nozīmē, ka valsts 50 %, 75 % un 100 % apmērā atkarībā no diagnozes apmaksā lētākā līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamā medikamenta cenu. Ja pacientam tiek izvēlēts dārgāks medikaments, viņam pašam jāsamaksā starpība starp lētāko un dārgāku medikamentu. Tāpēc NVD aicina pacientus apspriest ar ārstu lētāko līdzvērtīgas efektivitātes zāļu lietošanas iespēju.
Līgo priekus nereti sabojā piesūkusies ērce

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā „Latvijas Infektoloģijas centrs" Vasaras saulgriežu laikā pēc palīdzības vērsušies daudzi līgo svinētāji. Stacionāra mediķi dažādos diennakts laikos noņēmuši piesūkušās ērces 65 cilvēkiem, bet kopumā laboratoriskai pārbaudei līgotāji nodevuši 79 ērces, lai pārliecinātos, vai kukainis nav inficēts ar ērču encefalīta vīrusu.

Kopš ērču aktivitātes sezonas sākuma (pirmā ērce noņemta 8. martā) Uzņemšanas nodaļā noņemtas ērces 653 pacientiem, uz laboratorisko pārbaudi nosūtītas 1108 ērces. Diemžēl katra ceturtā no 100 pārbaudītajām ērcēm ir bijusi inficēta.


Latvijas Infektoloģijas centrs uzsāk vakcināciju pret gripu

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) stacionārs „Latvijas Infektoloģijas centrs” uzsāk iedzīvotāju vakcināciju pret sezonālo gripu. Infektoloģijas centra pieejamās gripas vakcīna atbilst šoziem prognozētajiem sezonālās gripas vīrusu apakštipiem (3 komponentu vakcīna).

Slimība Latvijā izplatās rudens/ziemas periodā, tādēļ šobrīd ir labākais laiks veikt vakcināciju, neatliekot to uz pēdējo brīdi, kad gripa jau būs sākusi izplatīties. Imunitāte izveidosies aptuveni 7 dienu laikā pēc vakcīnas saņemšanas, uzsver speciālisti.

Infektologi atgādina, ka gripa ir nopietna augšējo elpceļu vīrusinfekcija, kas izpaužas ar pēkšņu slimības sākumu, strauju ķermeņa temperatūras paaugstināšanos, „laušanas sajūtu” kaulos, sausu, mokošu klepu un stiprām galvassāpēm. Gripas infekcijas avots ir slimais cilvēks. Kad šis cilvēks klepo, runā, šķauda, apkārt veidojas „aerosola mākonis”, kas satur augstu vīrusu koncentrāciju. Pēc nošķaudīšanās vīrusi var izplatīties pat sešu metru attālumā. Cilvēks inficējas, ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusus, vai lietojot priekšmetus, uz kuriem atrodas slimā cilvēka deguna un rīkles sekrēti.

Vakcinācija ir efektīvākais gripas profilakses līdzeklis. Īpaši nozīmīga vakcinācija ir riska grupas pacientiem, t.i., tiem, kas sirgst ar hroniskām plaušu un sirds slimībām, cukura diabētu, imūnās sistēmas vājumu, grūtniecēm, kā arī bērniem vecumā līdz 2 gadiem un pacientiem, kas vecāki par 60 gadiem.

Stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” Vakcinācijas kabineta darba laiks:
• Pirmdienās, otrdienās, ceturtdienās – no plkst.8:00 līdz plkst.16:00;
• Trešdienās, piektdienās – plkt.11:00 līdz 19:00.

Februāris ir pasludināts par Sirdsmiera mēnesi

Latvijas kardiologu veiktais «Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma epidemioloģisks pētījums» liecina, ka 70% iedzīvotāju vecumā no 25 līdz 74 gadiem ir paaugstināts holesterīna līmenis.

Augsts holesterīna līmenis ir viens no riska faktoriem saslimšanai ar sirds un asinsvadu jeb kardiovaskulārajām slimībām, kas Latvijā vidēji izraisa vairāk nekā pusi nāves gadījumu gada laikā.


Pages: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
© 2005 - 2020 "Veselības dienests". Mājas lapa no "Dators x Dizains" Radošais interneta veikals laukos

Latvijas Reitingi Top.LV