VD.lv: tavs ceļvedis labākai veselībai

Latvijas Infektoloģijas centra direktore: A hepatīta epidēmija Latvijā var plosīties vismaz divus gadus

Latvijas Infektoloģijas centra direktore: A hepatīta epidēmija Latvijā var plosīties vismaz divus gadus

Informāciju sagatavoja profesore Baiba Rozentāle, VA “Latvijas Infektoloģijas centrs” direktore.

Valsts aģentūras “Latvijas Infektoloģijas centrs” direktore profesore Baiba Rozentāle informēja, ka “saslimstība ar A hepatītu joprojām ir ļoti augsta, un, diemžēl, prognoze slimības izplatībai nav iepriecinoša – dzeltenā kaite – ar lielāku vai mazāku uzliesmojumu – Latvijā var plosīties vēl vismaz divus gadus.

Šobrīd Latvijas Infektoloģijas centrā ārstējas 78 A hepatīta slimnieki, kopumā slimnīcā šogad ārstējušies jau 334 cilvēki, bet gads ir tikko sācies”. Pagājušajā gadā Latvijas Infektoloģijas centrā ārstējušies 1903 sasirgušo. Profesore stāsta, ka tieši šobrīd, salīdzinājumā ar pagājušā gada rudeni ir vērojams neliels inficējušos skaita samazinājums – ja oktobrī vidēji dienā Infektoloģijas centrā ar aizdomām par saslimšanu ar A hepatītu vērsās 15 līdz 20 cilvēku, tad patlaban tie ir 9 līdz 12 cilvēku dienā.

Saslimstības samazināšanās skaidrojama ar šai slimībai raksturīgo sezonalitāti – parasti tā ir aktīvāka tieši rudens mēnešos, tāpēc, tuvojoties rudenim, inficējušos ar vīrushepatītu A kļūs krietni vairāk, uzskata profesore un piebilst, ka slimnīcā jau nenonāk visi saslimušie, jo daudzi hepatītu izslimojot mājās.

A hepatīts ir zarnu trakta infekcija. Slimības galvenie izplatīšanās veidi ir no cilvēka uz cilvēku tieša kontakta ceļā un ar sadzīves priekšmetiem, dzerot piesārņotu ūdeni vai lietojot uzturā produktus, kas inficēti ar vīrusu. “Vīrushepatīts A ir netīro roku slimība, tāpēc, lai izvairītos no saslimšanas un pasargātu sevi un tuviniekus no saslimšanas, ikvienam būtu jāievēro elementāras higiēnas prasības. Taču visdrošākais veids, kā izsargāties no saslimšanas ar dzelteno kaiti ir vakcinēšanās”, tā pārliecināta profesore, jo ilgstoša pasaules infektologu pieredze rāda, ka tikai vakcinācija pret A hepatītu dod efektīvu aizsardzību pret šo infekciju. Turklāt vakcinācija var pasargāt cilvēku no saslimšanas arī tad, ja tā veikta tieši pirms vai arī divu nedēļu laikā pēc iespējamās inficēšanās.

Potēšanās pret vīrushepatītu A īpaši ieteicama cilvēkiem, kuri ir A hepatīta izraisīto komplikāciju riska grupā. Infektologi brīdina, ka A hepatīts var izraisīt lielu apdraudējumu veselībai tiem cilvēkiem, kuriem ir hroniskas aknu slimības, tostarp – B un C hepatīta vīrusa nēsātājiem, no alkohola un narkotikām atkarīgajiem, kā arī tiem, kuri sirgst ar imunitāti novājinošām hroniskām slimībām.

Write Reviews

Leave a Comment

Please Post Your Comments & Reviews

Your email address will not be published. Required fields are marked *

No Comments & Reviews