VD.lv: tavs ceļvedis labākai veselībai

Latvijā nav pieejams pretērču encefalīta imūnglobulīns

Latvijā nav pieejams pretērču encefalīta imūnglobulīns

No šā gada Latvijā vairs nav pieejams Eiropas Savienībā (ES) neatzītais Krievijā ražotais pretērču encefalīta imūnglobulīns, un Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) rīcībā nav arī ziņas par Eiropā pieejamu šī medikamenta aizstājēju. Tāpēc centrs aicina iedzīvotājus jau savlaicīgi vakcinēties pret bīstamo slimību.
LIC pārstāve Liene Johansone portālu “Delfi” informēja, ka Krievijā ražotais medikaments ES nav atļauts kopš 2008.gada, taču LIC bijuši tā uzkrājumi, kas līdz šim izmantoti iedzīvotāju ārstēšanai. Tagad tie izbeigušies un līdz ar to LIC rīcībā vairs nav medikamenta, ko varētu izmantot aizsardzībai pret encefalītu pēc tam, kad ērce jau piesūkusies.

Johansone arī norādīja, ka Eiropā šāda tipa medikamenti praktiski vairs netiek ražoti, jo ES valstīs galvenais uzsvars tiek likts uz vakcināciju. Pēc LIC rīcībā esošās informācijas, Eiropā nav pieejams Krievijā ražotajam imūnglobīnam līdzvērtīgs aizstājējs.

Johansone uzsvēra, ka imūnglobulīna lietošana pret ērču encefalītu ir dārga un neefektīva metode – tas maksā 11 latus uz 10 kilogramiem ķermeņa svara. Tātad, ja cilvēks sver 80 kilogramus, ārstēšanās ar imūnglobulīnu viņam izmaksātu gandrīz 90 latus. Turklāt imūnglobulīns pret ērču encefalītu aizsargā tikai mēnesi – ja ērce piesūcas atkārtoti, ārstēšanās jāveic vēlreiz.

LIC aicina iedzīvotājus savlaicīgi vakcinēties pret bīstamo slimību, jo pretējā gadījumā pēc ērces piesūkšanās nevakcinētam cilvēkam “atliek vien cerēt, ka viss būs labi”, sacīja Johansone. LIC norāda, ka vislabākais laiks vakcinācijai ir laikā no janvāra līdz martam, lai aprīlī līdz ar ērču aktivitātes sākšanos būtu iegūta imunitāte.

Ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces sastopamas mežos un krūmājos. Taču inficētās ērces ir sastopamas arī pilsētas parkos, piemājas dārzos un tās var pārnēsāt mājdzīvnieki, brīdina LIC.

Arī šogad LIC turpinās bērnu līdz 18 gadiem valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu pagastos ar visaugstāko saslimstību ar ērču encefalītu, kuros dzīvojošajiem bērniem ir vislielākais inficēšanās risks. Ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā, vakcināciju iespējams veikt pie ģimenes ārsta bez maksas, informē centrs.

Tāpat no šī gada valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu pienākas bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās bērnu vakcināciju plāno un organizē attiecīgās iestādes administrācija. Citu bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcināciju organizē ģimenes ārsti.

Pārējiem iedzīvotājiem, tostarp bērniem, vakcinācija pret ērču encefalītu ir maksas pakalpojums. Pote pret bīstamo slimību maksā pieaugušajiem 26 latus, bet bērniem 23 latus, liecina SIA “Vakcinācijas dienests” informācija.

LIC atgādina, ka cilvēkiem, kas pēc ērces koduma inficējušies ar ērču encefalīta vīrusu, vienas līdz triju nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvas sāpes, spranda stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli.

Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība.

Write Reviews

Leave a Comment

Please Post Your Comments & Reviews

Your email address will not be published. Required fields are marked *

No Comments & Reviews