VD.lv: tavs ceļvedis labākai veselībai

Nepārmaksā, iegādājoties zāles!

Nepārmaksā, iegādājoties zāles!

Nacionālais veselības dienests (NVD) uzsācis sociālās kampaņas „Ārstējies nepārmaksājot!” posmu, lai atgādinātu iedzīvotājiem par iespēju ietaupīt savus līdzekļus, izvēloties lētāko no līdzvērtīgas iedarbības medikamentu klāsta. Katru gadu Latvijas iedzīvotāji ļoti pārmaksā miljoniem eiro par dārgākām zālēm, kurām ir pieejama krietni lētāka alternatīva.

Latvijā zāļu kompensācijas sistēmā tiek piemērots lētākā medikamenta apmaksas princips. Tas nozīmē, ka valsts 50 %, 75 % un 100 % apmērā atkarībā no diagnozes apmaksā lētākā līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamā medikamenta cenu. Ja pacientam tiek izvēlēts dārgāks medikaments, viņam pašam jāsamaksā starpība starp lētāko un dārgāku medikamentu. Tāpēc NVD aicina pacientus apspriest ar ārstu lētāko līdzvērtīgas efektivitātes zāļu lietošanas iespēju.
Lētāko zāļu kompensācijas princips darbojas vairumā Eiropas valstu, tajā skaitā tādās valstīs kā Vācija, Francija un Nīderlande. Arī kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā kompensācijas cena tiek aprēķināta, ņemot par pamatu lētāko medikamentu.

Bažas, ka lētākas zāles varētu būt sliktākas kvalitātes, ir nepamatotas, jo šīm zālēm reģistrācijas procesā tiek piemērotas tikpat stingras prasības kā dārgākām. Kompensējamo zāļu sarakstā regulāri tiek iekļauti jauni, lētāki medikamenti. Beidzoties oriģinālo medikamentu patenta aizsardzības laikam, tirgus tiek atvērts konkurencei un tajā var ienākt ģenēriskie (patentbrīvie) medikamenti, kas ir ievērojami lētāki.

Lētāko zāļu lietošanas veicināšanu atbalsta un rekomendē arī Pasaules Veselības organizācija, uzsverot to kā ilgtspējīgas kompensācijas sistēmas nodrošināšanas stūrakmeni dalībvalstīs. Tādējādi tiek racionāli lietots valsts budžets zāļu apmaksā, nodrošinot atbalstu pēc iespējas plašākam pacientu lokam, sekmējot arī efektīvu inovatīvu zāļu ienākšanu tirgū un to pieejamību.

Write Reviews

Leave a Comment

Please Post Your Comments & Reviews

Your email address will not be published. Required fields are marked *

No Comments & Reviews